Arjantin’den Önemli Bitcoin ve Altcoin Kararı: Yasaklandı!

Arjantin Merkez Bankası önemli bir adım atarak, ödeme uygulamaları aracılığıyla yapılan ödemelerde kripto para kullanımını durduracağını açıkladı. Karar, kripto varlıklarla ilgili riskler ve bunların ülkenin mali istikrarı üzerindeki potansiyel etkileri konusundaki endişeler nedeniyle alındı. Arjantin Merkez Bankası 4 Mayıs Perşembe günü bir açıklama yaparak, ödeme sağlayıcılarına Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin platformlarına dahil edilmesini askıya alma talimatı verdiğini belirtti. Karar, ülkenin önde gelen ödeme uygulamalarından Mercado Pago da dahil olmak üzere Arjantin’de faaliyet gösteren tüm ödeme ve elektronik para transferi sağlayıcıları için geçerli. İşte detaylar…

Arjantin’den önemli Bitcoin ve altcoin kararı

Arjantin merkez bankası kriptoyu baskı altına alıyor. Banka dün yaptığı bir açıklamada, ödeme platformlarının artık müşterilere Bitcoin gibi kripto varlıklar sunmasının yasaklandığını söyledi.  Arjantin Cumhuriyeti Merkez Bankası (BCRA) bunun kararın nedeninin “riskleri azaltmak” olduğunu söyledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Fintech devi Ualá ve çevrimiçi pazar yeri Mercado Libre de dahil olmak üzere bir dizi popüler şirket müşterilerine kripto ticareti sunuyor.

Perşembe günü yapılan açıklamada, “Ödeme hesabı sunan ödeme hizmeti sağlayıcıları, yetkili ulusal otorite tarafından düzenlenmeyen ve Arjantin Cumhuriyet Merkez Bankası (BCRA) tarafından müşterilerine yetki verilmeyen kripto varlıklar da dahil olmak üzere kripto varlıklarla işlem yapamaz veya kolaylaştıramaz” denildi.  Banka, duyuruda müşterileri korumak dışında nedenini açıklamadı.

Arjantin’de enflasyon yüzde 100’ü aştı

Bu, Latin Amerika’nın Amazon muadili Mercado Libre de dahil olmak üzere büyük platformların artık Arjantinlilere Bitcoin satın alma hizmeti sunamayacağı anlamına geliyor.  Latin Amerika’nın üçüncü büyük ekonomisi olan Arjantin şu anda dünyanın en kötü enflasyon oranlarından birine sahip: Son otuz yılda ilk kez geçen ay yüzde 100’ü aştı.  Ülkedeki bir dizi kripto girişimi ve hatta popüler bir başkan adayı, pesonun çöküşü nedeniyle tasarruf edemeyen ya da yoksul olma yolunda ilerleyen Arjantinliler için Bitcoin’in bir kurtarıcı olarak kullanılmasını söylemişti.

Kripto para birimleri Güney Amerika ülkesinde düzenlenmemiş olsa da, popüler hale geliyorlar. Blockchain veri firması Chainalysis, Arjantin’in en hızlı büyüyen kripto para piyasalarından biri olduğunu söyledi. Ülke, geçen yıl 2022 Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde 13. sırada yer aldı. Ülkenin başkenti Buenos Aires geçen yıl, aralarında MicroStrategy patronu Michael Saylor ve Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in de bulunduğu bir dizi kripto para birimi figürünün Arjantin’in kripto ekosistemindeki büyüyen rolü hakkında konuştuğu büyük LaBitConf etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir