Bodrum’un kumla mücadelesi: ‘Balçık oluyor, ekosistemi bozuyor’

Muğla’nın Bodrum ilçesinde her sezon öncesi sahile beyaz kum ve mermer tozu dökme uygulaması yaşanıyor. Gazete Duvar’dan Selçuk Arslan’ın haberine göre, Turgut Bahçelievler Mahallesi Şevket Sabancı Caddesi üzerinde bulunan bir turizm tesisi, dün sahile beyaz kum döktü. Bu gelişme üzerine Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, döküm işlemini durdurarak sahilden iş makinelerini çıkardı. Sahile yaklaşık 5 kamyon beyaz kumun döküldüğü tespit edilip, tutanak düzenlendi.

“KUM DENİZ SUYU İLE BULUŞTUĞUNDA BALÇIĞA DÖNÜŞÜYOR”

Kıyılara yapılan müdahalenin kabul edilemez olduğuna dikkat çeken Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Kıyı yapısı bozulacak şekilde kum, çakıl alınamaz, dökülemez, dolgu yapılamaz, kıyıdaki kayalıklar kırılamaz, oranın doğal yapısı kesinlikle bozulamaz. Deniz dibi temizlenecek diye çayırlar toparlanamaz ve sıyrılamaz. Son dönemlerde Bodrum’un doğal kumsalları biraz Maldivler özlemiyle sanki beyaz kumlarla kaplanmaya çalışılıyor. Getirilen kumların niteliğinin ne olduğu belli değil. Beyaz kum dökülen yerlerdeki kumların insan sağlığına zararlı olduğunu da görebiliyoruz. Kumun, deniz suyuyla buluştuğunda bir balçık gibi denizin dibini sıvadığını ve ekosistemi bozduğunu görüyoruz. Bu kumlar Milas, Yatağan, Afyon bölgesinden mermer tozu olarak getiriliyor. Bunlar, Bodrum’un kıyı doğasına uygun değil” diye konuştu.

“KIYIYA YAPILACAK MÜDAHALELER BAKANLIĞIN İZNİNE BAĞLI”

Kıyılara ilişkin yetkili kurumun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olmasına rağmen tarım il ve ilçe müdürlüklerinin izin verdiğini belirten Aras, “Kıyılarda yapılacak müdahaleler bakanlığın iznine tabidir. Kıyılar, 3621 Sayılı Kıyı Kanunu gereği milli emlak tasarrufu altındadır. Kum dökenler, ‘il tarım, ilçe tarım müdürlüğünden izin aldık’ diyorlar. Ne il tarım ne ilçe tarım müdürlüğünün sahile kum dökme ile ilgili yetkisi yok.” dedi.

“TEKRARI HALİNDE CEZALAR ARTAR”

Kıyıya yapılan müdahaleler nedeniyle deniz ekosistemin tahrip gördüğünü söyleyen Aras, işletmecilere kıyıya müdahale etmeme çağrısı yaptı. Müdahale eden işletmeler hakkında yasal süreç başlattıklarını bildiren Aras, şunları söyledi: “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, kıyının doğal yapısını bozan ya da farklı malzeme döken şahıs ve şirketler için 300 bin liraya kadar cezai işlem uygulayabilir. Biz hem kendimiz işlem yapıyoruz hem de bakanlığa bildirerek müdahale etmesini istiyoruz.”

‘KONU YARGIYA TAŞINDI’

Aras, kıyı işgali nedeniyle hakkında kesin yıkım kararı olan Casa Costa Hotel ve mevzuata aykırı şekilde denize beton dökülmek suretiyle Yalıkavak Mahallesi 91. Sokakt’a bulunan MGallery The Bodrum Hotel’e ait yaklaşık 60 metre uzunluğunda iskelenin yıkım süreçlerine ilişkin yasal sürecimiz başlatıldığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir