‘Kılıçdaroğlu’na Suikast’ İddiası Sonrası Merdan Yanardağ İfadeye Çağrıldı

Seçime iki gün kala Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suikast iddiası gündeme geldi. İddiayı gündeme getiren gazeteci Merdan Yanardağ hakkında soruşturma başlatıldı. Yanardağ’ın, şüpheli sıfatıyla ifade vereceği öğrenildi.

‘Samsun mitingine dikkat’

Gazeteci Merdan Yanardağ, ‘suikastı yapacak grubun Gürcistan’dan Türkiye’ye girdiğinin belirtildiğini’ iddia etti. 

Yanardağ paylaşımında şunları kaydetti:

‘Türkiye’nin siyasal ve toplumsal yaşamını derinden etkileyecek önemli bir olayı, -geç bir saatte de olsa- kamuoyu ile paylaşmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kaynağıma güvendim.. Kemal Kılıçdaroğlu’na suikast yapacak bir grubun Gürcistan’a Türkiye’ye girdiği belirtiliyor.

İddiaya göre, affedilmesinin karşılığı olarak bu işi organize eden kişi ise, firari işadamı Galip Öztürk. Metro Holding ve Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk, uzun sürediir bu ülkede (Gürcistan) yaşıyordu. Öztürk, bir kişiyi öldürmeye azmettirme suçundan mahkum olmuştu.

Dediğim gibi bu bir iddia.. Kesin olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle isimler konusunda emin değilim. Ama çok önemli.. Düşük olasılıklı bir iddia olsa da, devletin bütün güvenlik birimlerinin dikkate almasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Kamuoyunun dikkatine sunuyorum.

Bugünkü Samsun mitingine dikkat.. Suikast girişiminin bu mitingde yapılacağı da ileri sürülüyor. İlgili herkes uyarıyı dikkate almalı.’

‘İddialar doğru değil’

Suikast iddiasını gündeme getiren gazeteci Yanardağ hakkında TCK’nın 217/A maddesinde düzenlenen ‘Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Aşağılama’  suçundan dolayı re’sen soruşturma başlatıldı. Merdan Yanardağ ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadesi alınmak üzere savcılığa çağırıldı. Yanardağ, sosyal medya hesabından iddiaların doğru olmadığını söyleyerek yeni bir paylaşımda bulundu.

Yanardağ paylaşımı şöyle; ‘Galip Öztürk’ün avukatı beni aradı. İddiaların doğru olmadığını söyledi. Eğer, bir olay olursa bunun müvekkili ile hiçbir ilgisinin olamayacağını özellikle vurguladı. Bunu da aktarmak bir gazetecilik sorumluluğudur. Zaten ben de bir iddiayı paylaştığımız özellikle belirttim.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir