Pentagon: İran’la savaş istemiyoruz ama personelimizi korumak için gereken önlemi alırız

Suriye’nin kuzeydoğusunda, İran menşeli olduğu belirtilen insansız hava aracı saldırısıyla ABD’li bir personelin ölümünün ardından bölgede gerilimin artabileceği endişesi gündemde. Pentagon sözcüsü Pat Ryder, “İran’la çatışma ya da savaş istemiyoruz ancak personel ve askerlerimizi korumak için gereken önlemleri alırız” diye konuştu.

VOA Türkçe’nin aktardığına göre Pentagon sözcüsü General Pat Ryder’a bugün düzenlediği basın toplantısında, “İran’la topyekün bir savaş konusunda endişeli misiniz?” diye soruldu.

Pentagon sözcüsü, “Suriye’de odak noktamız; IŞİD’in kalıcı şekilde yenilgiye uğratılması. İran’la çatışma ya da savaş istemiyoruz. Ancak birliklerimizin korunmasını ciddiye alıyoruz. Bu grupların İran tarafından desteklendiğini biliyoruz. Yalnızca Suriye değil, Hürmüz Boğazı ve Irak’ta da İran bağlantılı gruplar var” diye konuştu.

Sözcü Ryder, İran’ın bu gruplar üzerinden daha geniş bir coğrafyada istikrara zarar veren eylemlerde bulunduğunu söyledi. Bu tür olayların yaşanmaması konusunda İran’ın sorumluluğu bulunduğunu vurgulayan Pentagon sözcüsü, “Personelimiz tehlikeye girerse, kararlı ve orantılı şekilde karşılık veririz” dedi. Sözcü, dünkü saldırıda yaralanan ABD personelinin sağlık durumunun da stabil olduğunu belirtti.


Haberin tamamını okumak için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir