“Türbülansı önleyen yazılım icat ettim” dedi, haber tüm medyaya servis edildi; milyonlarda liralık vurgun yaptı!

Uçaklarda türbülansı önleyen çip icat ettiğini öne süren Çiğdem İlgün, yatırım yapana yüzde 30 kâr payı vaadinde bulundu. Onlarca kişiden 20 milyon lira toplayarak vurgun yaptı.

İstanbul’da filmlere konu olabilecek nitelikte bir dolandırıcılık hikâyesi yaşandı. Fizikçi Çiğdem İlgün, yüzlerce hastalığa, ürettiği makinelerle tanı koyabileceğini iddia ederek yatırımcıları milyonlarca dolar dolandıran kan testi şirketi Theranos’un kurucusu Elizabeth Holmes’i andıran bir vurgun gerçekleştirdi.

İddiaya göre, Çiğdem İlgün de kendisini tıpkı 9 milyar dolarlık şirketi bulunan Holmes gibi alanında çığır açacak bir buluş yapmış gibi gösterdi. Yaklaşık 5 ay önce kendisini, arkadaş çevresine ve akrabalarına fizik mühendisi olarak tanıtan Çiğdem İlgün Marmara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştığını iddia etti.

Sabah’tan Yunus Emre Kavak’ın haberine göre, herkese başarılı bir bilim insanı olduğu yönünde kendisini pazarlayan Çiğdem İlgün geliştirdiği ve “CAFA CHIP” adını verdiği bir yazılımla uçakları türbülanstan önleyen bir çip yaptığını öne sürdü. Bu yazılım sayesinde uçak türbülansa girmeden önce pilota uyarı verip uçağı en güvenli yeni rotaya geçmesi sağlanacaktı.

“150 milyon dolar yatırım yapıldı” dedi

Yazılı ve görsel medyada basını kullanarak kendisinin bu buluşunun reklamını yaptıran Çiğdem İlgün, geçtiğimiz nisan ayında çıkan bu haberleri Instagram sayfasında da paylaşarak, çevresinde daha çok güven kazandı.

Türbülansı önlediğini söylediği projenin Türkiye ve dünyada çok sayıda şirkete pazarladığını ve 150 milyon dolar yatırım yapıldığını iddia etti. Çiğdem İlgün’ün zikrettiği söz konusu paranın büyüklüğüne kanan mağdurlar, girişime para yatırmaya karar verdi.

Aralarında pilot, doktor ve mühendislerin olduğu çok sayıda kişiyi dolandırdı

Kendisine yatırım yapan kişilerin de yatırdıkları para üzerinden yüzde 30 kazanç sağladıklarını belirtip, insanların nasıl kazanç sağladığını gösteren hesap hareketlerini sosyal medyasından sürekli paylaştı.

Kendisine gönderilen paraları paylaşarak ağına çok sayıda kişinin düşmesini sağlayan Çiğdem İlgün başta kendi akrabaları olmak üzere pilot, doktor ve mühendislerin de arasında olduğu çok sayıda kişiyi yaklaşık 20 milyon lira dolandırdı.

Tıpkı hemen hemen tüm dolandırıcılık vakalarındaki gibi, mağdurlara kısa bir süre yüzde 30’luk kâr paylarıyla ödemeler gerçekleştirdi ancak mağdurlar verdikleri paraları peyderpey isteyince Çiğdem İlgün’ün foyası ortaya çıktı.

Önce para yatırmış, yüksek para gönderilince…

Mağdur avukatlarından Elif Nur Aydın, “İlk aşamada gönderilen paraların getirisiyle birlikte paraları mağdurlara geri göndermiş. Daha çok para koparmak maksadıyla güven tesis etmiş. Para akışından emin olan yatırımcılar daha çok getiri elde etmek amacıyla daha yüksek tutarda para gönderdiklerinde ise, paraları belirtilen zamanda iade edilmemiş” şeklinde konuştu.

Çiğdem İlgün’ün türbülansı önleyen çip icat ettiğini iddia ettiği haberler, basında böyle yer almıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir