Aşırı tüketim böbrekleri vuruyor! Fazlası böbreklere zarar veren 7 gıda

TUZ

Sağlıklı bir tuz tüketimi günde yaklaşık bir çay kaşığı tuz kadar olmalıdır. Çok fazla tuz tüketirseniz, böbrekleriniz aşırı sodyumu atmak için daha fazla çalışmak zorunda kalır , bu nedenle su tutmaya başlayabilir ve bu da yüksek tansiyona yol açabilir. Böbreklerinizi sağlıklı tutmak için tuzlukları kullanmak yerine yemeklerinize baharat ve otlar ekleyebilirsiniz. Ayrıca konserve çorba veya sebze, dondurulmuş pizza ve salata sosları gibi işlenmiş ve paketlenmiş gıdaların tüketimini de azaltabilirsiniz çünkü bunlar genellikle çok fazla tuz içerir.

MUZ

Böbrek sorunlarınız olduğundan şüpheleniyorsanız, sağlıklı kalmak için iyi beslenme ve uygun beslenme şarttır. Bu da muz gibi bazı gıdaların tüketimini sınırlamak anlamına geliyor çünkü bunlarda çok yüksek düzeyde potasyum bulunur ve bu, böbrekleri düzgün çalışmayan kişiler için zararlı olabilir.

SÜT ÜRÜNLERİ

Süt ürünleri vitamin ve besin açısından zengin olmasına rağmen çok fazla süt, yoğurt ve peynir yarardan çok zarara neden olabilir. Bunun nedeni, bu gıdaların içerdiği yüksek miktardaki fosforun böbreklerinize baskı yapması olabilir.

TAM BUĞDAY EKMEĞİ

Tam buğday ekmeği sağlıklı ve besleyicidir ancak özellikle böbrek sorunu olan kişiler tarafından fazla miktarda tüketildiğinde böbreklere ciddi zararlar verebilir. Bunun nedeni, bu tür ekmeğin içerdiği yüksek miktardaki fosfor ve potasyumdur.

PORTAKAL VE PORTAKAL SUYU

Portakal ve portakal suyu kalorisi düşük ve C vitamini açısından zengin olmakla birlikte yüksek oranda potasyum da içerir . Bir orta boy portakal 240 mg potasyum sağlar ve bir bardak portakal suyu yaklaşık 470 mg potasyum içerebilir. Bu rakamlar göz önüne alındığında, özellikle böbrekleriniz tamamen işlevsel olmadığında portakal ve portakal suyu tüketimi sınırlandırılmalıdır. Kandaki fazla potasyumu gideremezlerse bu durum vücudunuz için çok tehlikeli olabilir.

ET

Çok fazla et yemek böbrek sorunlarına neden olabilir çünkü hayvansal proteinlerin metabolize edilmesi çok zor olabilir ve atık ürünlerin ortadan kaldırılması böbrekler için bir yük haline gelebilir. Hayvansal proteinler açısından zengin bir beslenme de böbrek taşlarının oluşmasına neden olabilir. Et, böbrek taşlarının yaygın nedenlerinden biri olan ürik asit üretimini uyarır.

AVOKADO

Avokadolar popüler olmasına ve çeşitli besleyici nitelikleri nedeniyle övülmesine rağmen, özellikle zaten bir böbrek hastalığınız varsa, çok fazla tüketmek böbrekleriniz için tehlikeli olabilir. Bunun nedeni ise bu meyvenin çok yüksek düzeyde potasyum içermesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir